Back to top

Informacje dla żeglarzy i wodniaków

  • Nowa przystań jachtowa na Wyspie Sobieszewskiej. Fot. DRMG Gdańsk.

    Przystań jachtowa "Nadwiślańska" to jedyna przystań żeglarska na Wyspie Sobieszewskiej. Marina Sobieszewo znajduje się nad Martwą Wisłą w zachodniej części wyspy przy ul. Nadwiślańskiej 39. Przystań w Sobieszewie składa się z: 3 pływających pomostów z trapami zejściowymi (cumowanie dla 73 jednostek), slipu, budynku bosmanatu z zapleczem socjalnym (toalety, prysznice), sali szkoleniowej, hangaru do przechowywania sprzętu pływającego oraz wiaty z zabudowanym paleniskiem na grill.

  • Martwa Wisła w Sobieszewie - widok na wybrzeże Wyspy Sobieszewskiej w pobliżu mostu zwodzonego

    Szlak wodny na Martwej Wiśle wzdłuż Wyspy Sobieszewskiej stanowi część szlaku "Gdańsk - Zalew Wiślany". Z uwagi na szeroki akwen i minimalne zafalowanie Wisły na tym odcinku, szlak ten pozwala na łatwe i przyjemne żeglowanie w niewielkiej odległości od Gdańska. Dodatkowym atutem szlaku jest fakt, że jego wschodnia część łączy się z tzw. Pętlą Żuławską.

  • Śluza Przegalina - widok na kanał śluzy południowej od strony Martwej Wisły

    Śluza Przegalina to śluza łącząca wody Martwej Wisły i głównego jej biegu, zwanego Wisłą Przekop. Nazywana jest Śluzą Południową. Obok niej znajduje się zabytkowa, nieczynna śluza, tzw. Śluza Północna, ktora stanowi w chwili obecnej punkt widokowy. Nad czynną śluzą południową przebiega nowowybudowany (2012) most zwodzony, którego przęsło jest otwierane w czasie śluzowania większych jednostek, aby nie było potrzeby składania masztu.

  • Widok na basen portowy w Świbnie

    Port rybacki w Świbnie to aktualnie zwykły basen portowy bez infrastruktury towarzyszącej, który lata swojej świetności ma dawno za sobą. Przestał być również portem dla rybaków, których w Świbnie już praktycznie nie ma. Teren użytkowany kiedyś przez Rybacką Spółdzielnię Rybołówstwa Morskiego "Wyzwolenie" został w 2007 roku sprzedany prywatnemu właścicielowi, który do dziś nie podjął żadnych działań zmierzających do odbudowy funkcji portowych lub też zmiany przeznaczenia.

  • Brzegowa Stacja Ratownicza w Świbnie

    Brzegowa Stacja Ratownicza w Świbnie istnieje od 1954 r. Zlokalizowana jest przy wyjściu z portu rybackiego około 1,5 km od ujścia Wisły Przekop na jej zachodnim brzegu. Jest jedną z czternastu tego typu placówek, które rozmieszczone są wzdłuż całego wybrzeża RP. Brzegowe Stacje Ratownicze stanowią integralną część MSPiR - Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (międzynarodowa nazwa SAR) i działają w morskim zintegrowanym systemie ratowniczym.