Back to top

Szlak wodny na Martwej Wiśle

Szlak wodny na Martwej Wiśle wzdłuż Wyspy Sobieszewskiej stanowi część szlaku "Gdańsk - Zalew Wiślany". Z uwagi na szeroki akwen i minimalne zafalowanie Wisły na tym odcinku, szlak ten pozwala na łatwe i przyjemne żeglowanie w niewielkiej odległości od Gdańska. Dodatkowym atutem szlaku jest fakt, że jego wschodnia część łączy się z tzw. Pętlą Żuławską.

Martwa Wisła - dawna Wisła Gdańska, będąca jednym z trzech głównych ramion ujściowych Wisły, odcięta po 1840 r. od nurtu Wisły na wysokości Płoni Wielkiej, a w 1895 r. od Przekopu Wisły na wysokości Gdańskiej Głowy. Długość całkowita 25 km, wzdłuż Wyspy Sobieszewskiej 11,5 km.

Przebieg szlaku (11,5 km): Górki Wschodnie (zachodnia część Wyspy Sobieszewskiej) - przystań jachtowa Nadwiślańska (marina Sobieszewo) - przystanek tramwaju wodnego na wysokości ul. Iłowej (kilkudziesięciometrowa betonowa keja z możliwością cumowania mniejszych jednostek) - most zwodzony w Sobieszewie - śluza w Przegalinie. W Przegalinie szlak łączy się z głównym nurtem Wisły, czyli Wisłą Przekop.

Więcej o szlaku po Martwej Wiśle (z centrum Gdańska do Przegaliny) na stronie Pomorskiego Szlaku Żeglarskiego