Back to top

Strony

 • Nowy most w Sobieszewie w dniu otwarcia - 10.11.2018

  Nowy most w Sobieszewie nad Martwą Wisłą jest już czynny. W dniu 10 listopada 2018 r. o godz. 14:30 został oficjalnie otwarty. Cały ruch samochodowy, pieszy i rowerowy odbywa się już po nowym moście. Stary, pontonowy most został zamknięty i będzie rozebrany. Po nowym moście, który jest największym mostem zwodzonym w Polsce, mogą jeździć wszystkie pojazdy, bez ograniczenia nośności.

 • Wyspa Sobieszewska - najbardziej na wschód wysunięty fragment Gdańska

  Wyspa Sobieszewska (zwana krócej Sobieszewo) to nadmorska dzielnica Gdańska, oddalona od centrum miasta o 15 km. Położona w ramionach Wisły nad Zatoką Gdańską, znajduje się w niewielkiej odległości od trasy krajowej S7 (Warszawa-Gdańsk). Stałą komunikację z Wyspą zapewnia most sobieszewski, przez który prowadzi najkrótsza droga do Krynicy Morskiej i na Mierzeję Wiślaną (droga wojewódzka nr 501).

 • Wjazd na most Sobieszewski od strony stałego lądu

  Most pontonowy w Sobieszewie, łączący Wyspę Sobieszewską ze stałym lądem, jest głównym szlakiem komunikacyjnym. Stanowi część drogi wojewódzkiej nr 501, która z centrum Gdańska, przez Wyspę Sobieszewską, prowadzi w kierunku miejscowości na Mierzei Wiślanej.

 • Prom samochodowy Świbno - Mikoszewo na Wiśle Przekop

  Przeprawa promowa na Wiśle między Świbnem a Mikoszewem czynna jest każdego roku od końca kwietnia do połowy października. Stanowi alternatywny wjazd na Wyspę Sobieszewską od strony Mierzei Wiślanej. Znacznie skraca drogę do Jantara, Stegny, Sztutowa czy Krynicy Morskiej. Promu w Świbnie nie należy mylić z mostem pontonowym w Sobieszewie. Most ten jest głównym, czynnym cały rok, wjazdem na Wyspę Sobieszewską od strony centrum Gdańska. Prom Świbno-Mikoszewo zapewnia dodatkowe połączenie wyspy ze stałym lądem, ale czynny jest tylko w sezonie letnim.

 • Most zwodzony nad śluzą w Przegalinie

  Przez nowy most na śluzie w Przegalinie przebiega druga (po moście sobieszewskim) droga dojazdowa na Wyspę Sobieszewską. Most w Przegalinie jest mostem zwodzonym nad Martwą Wisłą wybudowanym w 2012 roku w ramach projektu "Pętla Żuławska". Czynny jest przez cały rok, a przejazd po nim jest bezpłatny.

 • Wyspa Sobieszewska z lotu ptaka. Na pierwszym planie widoczne Sobieszewo.

  Do miejscowości, które znajdują się na Wyspie Sobieszewskiej, należą: Górki Wschodnie, Sobieszewo, Orle, Wieniec, Komary, Świbno, Przegalina i Pastwa Sobieszewska. Przeczytaj o ich historycznych nazwach i położeniu na wyspie.

 • Przedwojenne ujęcie Wyspy Sobieszewskiej z lotu ptaka

  Geneza powstania Wyspy Sobieszewskiej nieodłącznie związana jest z Wisłą, a głównie z procesami zachodzącymi w jej delcie. Dynamiczna działalność samej rzeki, z drugiej strony zmiany brzegowe spowodowane pracą morza, doprowadziły do utworzenia się pasa mierzei. W tym pasie znalazł się obszar dzisiejszej Wyspy, jeszcze przed ukształtowaniem.

 • Nieistniejący Dom Zdrojowy (niem. Kurhaus) nad Wisłą w Sobieszewie (niem. Bohnsack) na początku XX w.

  Wyspę Sobieszewską tworzy 9 dawnych nadmorskich miejscowości, które stanowią obecnie osiedla w ramach dzielnicy Gdańska o nazwie Wyspa Sobieszewska (od 1 grudnia 1973 r.). Warto przyjrzeć się ich ciekawym nazwom i bogatej historii.

 • Waldemar Nocny. Autor wielu książek i publikacji o Wyspie Sobieszewskiej / Fot. Kamila Chomicz

  Waldemar Nocny - ur. 22 czerwca 1951 na Wyspie Sobieszewskiej - pisarz, pedagog i urzędnik samorządowy. W latach 2002–2005 Wiceprezydent Miasta Gdańska ds. Polityki Społecznej. Z wykształcenia historyk i nauczyciel, który całe swoje życie poświęcił popularyzacji Wyspy Sobieszewskiej. Napisał wiele książek: powieści historycznych, monografii, przewodników i opracowań dotyczących Wyspy Sobieszewskiej.

 • Mikroklimat na Wyspie Sobieszewskiej - dzięki dużej ilości jodu w powietrzu

  Dzięki intensywnemu nasłonecznieniu i ruchom powietrza klimat Wyspy ma specyficzne właściwości hartujące. Zapewnia cenny dla zdrowia jod (wydzielany przez plechy rosnącego w morzu morszczynu), który wchłaniany jest podczas spacerów i kąpieli morskich. Natomiast porastające Wyspę sosnowe lasy chronią przed wiatrami i wydzielają żywiczne substancje bakteriobójcze.

Strony